kraasa@kraasa.cz

Toskánsko druhým pohledem

Toskánsko je nádherná část Itálie. Věřte mi, právě teď sedím v tento srpnový teplý podvečer na terase našeho pokoje na farmě s vinicí, přes kterou koukám na nedaleké město Chianciano. A je to fakt úžasný pohled. V Toskánsku je i díky turismu dostupné úplně vše od nabíječky na iPhone až po zubní nit Curaprox. Poprvé jsem jel roadtrip do Toskánska v roce 2017. Příroda, místní prostředí, architektura, lidi a to kde bydlíte vás celkem slušně utvrdí v tom, že je to naprosto úžasný místo. A ono je, má to i pár ale, proto už to není naprosto úžasný, ale spíš dost hezký.

Před dvěmi lety jsem neměl dceru, takže pohled na věc je teď ovlivněn i mým současným stavem rodiče 🙂

Jeden malý a rychlý tip: Pokud se sem chystáte, doporučuji, udělat si cestou jednu nebo dvě zastávky na přespání (ideálně Lago di Garda?). Jet na jeden zátah je sice časově efektivní, ale ta dálka a čas za volantem není nic příjemného i v případě, že máte automat a 200 a víc koní pod kapotou. Díky přespání zvládnete ještě nějaké zastávky navíc 🙂

Chianciano Terme a můj nový kancl na farmě

Ale zpět k Toskánsku, jedna zásadní věc je jestli cestujete sami dva nebo se starším dítětem a nebo jako já s patnácti měsíční dcerkou :-). Nemáte-li malé děti, můžete se toulat po večerech (nocích) venku, čemuž nahrává i zdejší poměrně zajímavě pomalý a hlavně večerní život. Vysvětlím.

Restaurace – zavřeno, čerpací stanice – zavřeno

Restaurace zavírají v 15:00 nebo zůstavají otevřené, ale jídlo si v nich nedáte. Vařit začínají některé v 18:00, některé v 19:00 nebo v 19:30. Večeře v některých hotelech až v 20:00. Dá se říct, že je to docela efektivní, kdyby to však dělali jen restaurace. Dělají to i čerpací stanice 🙂 a ne v 15:00 ale třeba v 11:00, protože jdou na oběd. Dorazíte-li v tento čas k menší pumpě, má zataženou roletu a nikde nikdo, máte smůlu.

Asi jste narazili na první věc, která vás začne štvát, v tenhle nejefektivnější čas rodiče. Prostě nic nesníte a nenatankujete 😀

Přes den je v letním a jasném Toskánsku trochu peklo

Je to tak. Cestujete přes den? Dost možná bude jasná obloha a v toskánských městech bude v ulicích až 39°C. Vážně. Dnes jsme to zažili v Montalcinu. A to je fakt dost velký peklo, když vezmete v potaz, že všechny tyhle města jsou na kopci, kde jsou plná parkoviště a musíte jít pěšky z parkoviště o mnoho níže až nahoru, kde je centrum města…

Kdy je tedy nejlepší jet do měst? Při západu slunce… Není horko a uličky jsou naprosto parádní v tento čas. Minimálně Montepulciano musíte v tento čas zkusit! 🙂

Dobrá nálada v Montepulcianu při 35°C

Na silnici všichni spěchají

Je to poměrně dost legrační, protože když jdete do restaurace, je to nekonečný čekání! Dva, tři nebo čtyři chody? Časově počítejte 2 hodiny a není to tím, že jíte pomalu… Přijde mi to vtipný, všichni italové chvátají, aby pak mohli spálit na obědě 2 hodiny a večer na večeři s přáteli 4 hodiny času. Proboha, kdy tihle lidé pracují, když ráno jsou města do 9 hodin úplně prázdná? 🙂

Prostředí a příroda na jedničku

To co tu vybudovali, ať už místní farmy nebo hotely v budovách postavené v patnáctém století jsou kouzelný. Ta atmosféra stojí za to. Vážně, zkuste si přespat v Montepulcianu v budově z 15. století přímo v centru s výhledem na Toskánsko, je to vážně dobrý! Milí lidé v hotelu, kteří vám rádi ráno udělají čerstvé domácí míchaná vajíčka a fresh džus, který jste ještě nepili. Navíc je v Toskánsku moc dobrých míst na focení. A to hlavně brzo ráno nebo při západu slunce. Mezi tím je ostré slunce dost nepříjemné a člověk musí víc přemýšlet co a jak vyfotit. Nebo spíš vůbec nefotit.

Na této dovolené testuju Sony A7 Mark III od Sony s objektivem 24-70 mm, dám Vám sem pár fotek, jakmile je přeberu :-). Článek doplňuju i fotkami z iPhonu.

Efektivní práce digitálního nomáda z toskánské farmy?

Aaasi ani ne, tedy pokud potřebujete k práci normální internet. Na většině farmách zajišťují konektivitu se světem italští mobilní operátoři. To už možná mluví za vše, co říkáte? 🙂 Takže internet jako takový tu dost kolísá v závislosti na počtu detí s tabletem. Reálně tu teď naměřím max 8 Mb/s stahování, 4 Mb/s odesílání. Odezva kolem 80 ms. Na editaci souborů online na FTP v reálném čase a upload souborů bych to tu nedoporučil.

Hotely ve městech mají tu výhodu, že jsou připojené kabelem a je to o poznání lepší, v Montepulcianu jsme naměrili až 30 Mb/s a 10 Mb/s upload. Odezva rozhodně lepší, než na mobilním kolem 15 ms. Některé modernější hotely už dávkují ryhlost rovnoměrně mezi všechny na síti.

Když neřešim rychlost internetu, práce na dálku jako taková je tu vlastně docela OK, když nejedu fotit…

Ráno okolo šesté si zaběhám. Město je jako město duchů, nikdo tam není! Od sedmé hodiny ráno, kdy už jsem po snídani se dá pracovat venku na terase – například do 9:00. Pak na výlet s rodinou spojený s obědem do okolí, po návratu bazén, a kolem 18:00 po večeři už se dá pracovat v pohodě do rozumných 22:00. Umím si přestavit, že bydlet tady za rozumnější náklady by šel den naplánovat ještě efektivněji.

Proč píšu o focení? Na hezké fotky si člověk musí přivstat nebo jet naopak při západu slunce.. To je Toskánsko nejhezčí.

Ceny

Za dva roky to tu šlo neskutečně nahoru, ale ne ve všem. Pizzu tu koupíte dost dobrou klidně za 6 EUR (oproti Bibione poloviční cena :-D). Nicméně pokoje v Toskánsku vychází kolem 3 000 Kč na noc se snídaní, wi-fi a parkováním. Jestli hledáte o něco lepší ceny, lepší navštívit server pro agro turistiku www.agriturismo.it/en/ (tady je to něco jako Booking). Tam jste schopni najít fakt moc hezké farmy v Toskánsku za 70 EUR na noc v plné sezóně jako je nyní.

Cestování po Toskánsku

Vzhledem k volnosti a rozhlehlosti se vyplatí auto nebo motorka. Auto lepší, deště tu jsou poměrně vydatné a trvají dlouho.

Dejte pozor na zdejší obyvatele, rychlosti neřeší (běžně překračují až o 40 km/h), lepí se a hlavně se v zatáčkách dřží středové čáry, ba ji dokonce i přejíždějí do protisměru.

Proto se v serpentýnách držte dál od prostředního pruhu… Troubení je tu běžná věc, jezdí to mnoho cizinců. Občas zahlédnete i nějaké exotické auto, jako já dnes jeden Aston Martin, kterému to tady neskutečně slušelo.

Aston Martin na toskánských silnicích

Zajímavá místa na focení

  • Montepulciano
  • San Gimignano
  • Okolí i město San Quirico d’Orcia
    Odtud pocházejí ty nejhezčí fotky z Toskánska, které můžete najít.

Specialitka na focení:
https://goo.gl/maps/Q5bMGQGUE3LT79A58

Odkud fotit specialitku… Stačí zalézt za ty olivovníky a máte to tam jak na dlani. Ideální čas pro focení je 6:20 ráno v letním období.

Toskánsko kam se podíváš 🙂

Více fotek najdete na mém Instagramu…